Pah w Somalii

21/02/2020
Autor: Danuta Awolusi

Somalia – jeden z najniebezpieczniejszych krajów na świecie. Od lat pogrążona 
w krwawych konfliktach, boryka się jednocześnie z wieloma innymi problemami: głodem, brakiem czystej wody (zaledwie 30% mieszkańców Somalii ma dostęp do wody pitnej), chorobami, pustynnieniem. Niezbędna jest edukacja. Od 2011 roku Polska Akcja Humanitarna działa w na terenie kraju, walcząc o każdy dzień.

Obozy dla uchodźców

Czysta woda, toalety, podstawowa wiedza o higienie – czy to dużo? 
Dla nas absolutna podstawa, fundament, na który nawet nie zwracamy uwagi. 
Dla Somalijczyków to luksus, dobra wciąż niezdobyte. PAH nie ustępuje w staraniach, by poprawić byt tamtejszej ludności, zwłaszcza osób przebywających na co dzień 
w obozach dla uchodźców. Szacuje się, że w ostatnich latach około 1,5 mln osób zostało w Somalii przesiedlonych wewnętrznie z powodu suszy.

Pomóż Somalii

Priorytetem dla PAH jest zapewnienie dostępu do czystej wody (obecnie aż 2,8 mln Somalijczyków cierpi z powodu braku wody pitnej nie ma dostępu do toalet) 
i edukacja ludności w zakresie higieny. Wolontariusze pomagają przemieszczać się po terenie kraju, w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.

Projekty Polskiej Akcji Humanitarnej

W połowie 2015 PAH przeniósł swoje działania do Mogadiszu. Realizuje stamtąd ważne projekty, m.in. rewitalizację źródła w Ceel Madobe, walczy o poprawę zdrowia uczniów i nauczycieli 8 szkół podstawowych w Somalii, zapewnienia bieżąca wodę w placówce medycznej w obozie Jowle oraz pomaga w wewnętrznych obozach dla uchodźców.

W obozach życie nie jest łatwe.Brakuje żywności, leków, szpitale funkcjonująw absurdalnych warunkach.

Z drugiej strony, praca cały czas wre. Zespół Polskiej Akcji Humanitarnej odnawia istniejące źródła wody i buduje nowe – w najnowszym projekcie o nazwie WODA 
w południowo-centralnej Somalii powstaje plan skonstruowania 15 studni płytkich. Oprócz tego, powstaną latryny, odporne na działanie warunków atmosferycznych (silnych wichur i powodzi). W czasie trwania kataklizmów, PAH skupi się na przeciwdziałaniu epidemiom. Cholera to jeden z głównych problemów Somalii, którego nie da się rozwiązać na poczekaniu.

PAH na rzecz szkół

Dzięki połączeniu sił Polskiej Akcji Humanitarnej i UNICEF, udało się również dotrzeć do szkół. Pierwszą, palącą potrzebą, była instalacja nowych toalet (wcześniej na jedną przypadało aż 211 uczniów) i zapewnienie czystej wody, pochodzącej ze sprawdzonego źródła. Dzięki tym działaniom, dzieci chorują rzadziej i mogą spokojnie kontynuować edukację.

Materiał źródłowy

https://www.pah.org.pl/somalia/
https://papermine.com/pub/4165080/#cover

Autor artykułu
Danuta Awolusi
Kuźniar Media

Pisarka, copywriterka i redaktorka. Autorka powieści obyczajowych („Na wysokim niebie”, „Nie proszę o miłość”, „Macochy”) i dwóch poradników („Odważona”, „Odchudzanie zaczyna się w głowie”).
Więcej na autorka.danuta-awolusi.com.

Przeczytaj również

Somalia, znaczy skrajność

05/05/2020

W kraju ogarniętym wojną domową i głodem, gdzie skrajność to codzienność, toczy się codzienne życie. Jarosław Kuźniar pokaże wam Somalię, jakiej nie znacie. Somalię, która nie tylko przytłacza, ale daje nadzieję na lepsze jutro. „Ostrzegam. Będziecie oczarowani, przygnębieni, rozbici, zachwyceni TerraSomalia to mój najnowszy podróżniczy dokument. Nie było dotąd ważniejszego.” – zapowiada.

Każdego dnia, wśród straceńców. O Królowych Mogadiszu i Mieście cierni.

20/02/2020

O Somalii trzeba mówić głośno, pisać, pokazywać. To nie jest kraj, który można zamknąć w prostych słowach. Wymaga uwagi, skupienia – swego rodzaju ofiary.